Narodowe czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

19 września 2023 r. odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane przez Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krośnie Filia w Jaśle przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie .
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda tradycyjnie skierował do nas swoje przesłanie, w którym pisze:
„Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności”.
Fragmenty powieści czytali: pani dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle – Monika Kulik-Marek, pani kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie – Grażyna Jędryczka, pani Beata Szczepanik – bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 6 w Jaśle wraz panią Lucyną Kuźniarską nauczycielem języka polskiego, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle wraz z nauczycielem języka polskiego panią Małgorzatą Kłusek, słuchacze Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle z kierunków: higienistka stomatologiczna, technik masażysta, opiekunka dziecięca.
Czytaniu towarzyszyła muzyka. W wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle usłyszeliśmy piękne utwory, nie tylko o treści patriotycznej. Całe spotkanie zakończyło się wręczeniem podziękowań przez panią dyrektor Monikę Kulik-Marek i panią kierownik Grażynę Jędryczkę. Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za przyłączenie się do akcji wspólnego czytania.
Do zobaczenia za rok!