Wizyta Gości z Łotwy w ramach programu Erasmus +

Pierwszego dnia wizyty nasi Goście zwiedzili szkołę, a także wzięli udział w spotkaniu integracyjnym, podczas którego mieli okazję porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami naszej szkoły. Tego dnia odbyły się również zajęcia w pracowni kosmetycznej. Młodzież poznała metody i techniki pielęgnacji skóry dłoni i płytki paznokciowej. Został przeprowadzony również pokaz zabiegu pielęgnacyjnego dłoni połączony z masażem oraz kąpielą parafinową. Goście mieli możliwość samodzielnego wykonania zabiegu.

Kolejne zajęcia poruszały temat ratownictwa przedmedycznego, na których zaprezentowano podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych i dzieci, jak również omówiono postępowaniem w przypadku zadławienia.

Weekend obfitował w wiele atrakcji. W sobotę uczestnicy programu zwiedzali Kraków, jego zabytki oraz Kopalnię Soli „Wieliczka”.

Niespodzianką dla naszych Gości była niedzielna wycieczka na Liwocz połączona z ogniskiem oraz wizytą w Stajni Galicja. Uczennice z Łotwy zostały zaproszone tego dnia na uroczysty obiad do domu nauczycielki Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. Młodzież gościła również w Zakładzie Przemysłu Cukierniczego „Astra” w Krajowicach.

W kolejnych dniach pobytu uczennice ze szkoły Cidesco wzięły udział w zajęciach, których tematem było „Użycie stempli ziołowych w walce z cellulitem” i wysłuchały wykładu o korzyściach płynących z wykorzystywania naturalnych składników w pielęgnacji urody. W czasie zajęć własnoręcznie zrobiły stemple solno – algowe i samodzielnie wykonały masaż.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w gabinetach kosmetycznych, podczas których uczennice miały możliwość zapoznania się z kształceniem praktycznym, odbywającym się bezpośrednio u pracodawców.

Bardzo atrakcyjne okazały się również zajęcia na temat masażu relaksacyjnego, które przygotowali nauczyciele naszej szkoły. Przy muzyce oraz przy użyciu ciepłej oliwki wykonywano masaż odprężający dla duszy i ciała, który dostarczył energii na kolejne dni.

Uczennice poznały zabiegi pielęgnacyjne twarzy. Wykonały zabieg mikrodermabrazji i peelingu kawitacyjnego. Nasi goście z Łotwy wykazali ogromne zainteresowanie nie tylko zawodem, w którym się kształcą, lecz również innymi zawodami, których można nauczyć się w naszej szkole. Wraz z uczniami kierunku technik farmaceutyczny miały okazję samodzielnie przygotować krem nawilżający oraz wody aromatyczne o różnych zapachach.

Natomiast na pracowni terapii zajęciowej na warsztatach „Rękodzieło – czyli wszystko z niczego” poznały różnorodne techniki rękodzieła i wykonały ozdoby na Święta Wielkanocne, jednocześnie zapoznając się z tradycjami polskich świąt.

Atrakcją okazała się wycieczka integracyjna do Krynicy oraz wizyta w Kosmetycznym Instytucie Dr Ireny Eris. Wizyta Gości z Łotwy w ramach programu Erasmus + w naszej szkole już za nami.

Młodzież ze szkoły Starptautiskā Cidesco Rīgas Kosmētikas Skola tak wspomina cały pobyt i nasze miasto:
„Miasto jest ciche i piękne, jest wiele sklepów i restauracji. Podobał nam się każdy park i ulica. Szkoła jest najpiękniejszym budynkiem w mieście, jesteśmy szczęśliwe, że mogłyśmy tu być. Cieszymy się, że mogłyśmy nauczyć się nowej techniki masażu, nowej metody mikrodermabrazji oraz języka migowego. Miałyśmy szansę zrobić własny krem i tonik, a następnie w pracowni terapii zajęciowej wykonać ozdoby wielkanocne. W szkole pracują wrażliwi i profesjonalni nauczyciele. Poznałyśmy nowych, serdecznych, uprzejmych i pomocnych ludzi. Jesteśmy szczęśliwe, że dane nam było poznać polską kulturę odwiedzając Jasło, Zakopane, Kraków, Krynicę i Wieliczkę”.

Było to niezwykłe wydarzenie również dla uczniów szkoły. Mieli oni okazję zawarcia nowych znajomości, zdobycia nowych przyjaciół, jak również doskonalenia języka angielskiego. Dwa tygodnie szybko minęły, jednak kontakty na pewno się nie skończą.

W pamięci zostaną chwile spędzone ze wspaniałymi ludźmi, których dzięki programowi mogliśmy poznać.

Z niecierpliwością czekamy już na następne spotkanie, tym razem na Łotwie.