Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”

22 września 2022 r. odbyło się Narodowe Czytanie zorganizowane przez Medyczno – Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krośnie Filia w Jaśle przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicz.
Uzasadniając swój wybór Pan Prezydent, w specjalnym liście napisał:„….Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu. Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Powstało wówczas głośne hasło „za naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość.”
Utwory czytali: pani dyrektor Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle Monika Kulik-Marek, pani kierownik PBW w Krośnie Filia w Jaśle przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie Grażyna Jędryczka, bibliotekarz, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle oraz słuchacze Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. Czytaniu towarzyszyła muzyka. W wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle usłyszeliśmy piękne utwory: walc z filmu „Noce i dnie”, „Ani słowa”, „Wariatka tańczy”, „Sen we śnie”, „Czas nas uczy pogody”.
Całe spotkanie zakończyło się wręczeniem podziękowań przez panią dyrektor Monikę Kulik-Marek i panią kierownik Grażynę Jędryczka. Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za przyłączenie się do akcji wspólnego czytania. Dziękujemy nauczycielom języka polskiego, którzy tak pięknie przygotowali młodzież. Słuchaczom drugiego semestru kierunku terapeuta zajęciowy i 3 semestru higienistka stomatologiczna dziękujemy za pomoc w przygotowaniu dekoracji.
Do zobaczenia za rok!