Higienistka stomatologiczna

Zawód higienistki stomatologicznej jest jednym z najczęściej poszukiwanych w krajach Unii Europejskiej, cieszy się również coraz większym powodzeniem na polskim rynku pracy. Absolwenci tego kierunku poszukują pracy w polskich gabinetach dentystycznych różnych specjalności, a część z nich w innych krajach UE. W Polsce istnieje już wiele gabinetów stomatologicznych, które zapewniają nowoczesne metody leczenia. Zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, chcąc zapewnić pacjentom najwyższą jakość usług w zakresie leczenia oraz profilaktyki stomatologicznej. Nauka trwa 2 lata.

2. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia
a) Kwalifikacja 1
MED.02 – Wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia.

3. Sylwetka absolwenta 

Absolwent kończący szkołę w zawodzie higienistka stomatologiczna będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie:
a) współpracy z lekarzem dentystą w zakresie wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych, które wykonuje samodzielnie na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty,
b) wykonywania wstępnych badań diagnostycznych, higienizacji pacjentów
w różnym wieku, dobierania środków do prawidłowego utrzymania zdrowia jamy ustnej, prowadzenia porad dietetycznych, a także wykonywania zabiegów takich jak: piaskowanie, polerowanie, skalingi nad i poddziąsłowe, lakierowanie i lakowanie uzębienia, impregnacje zębów mlecznych u dzieci, dopasowywanie wypełnień do zgryzu.

4. Higienistka stomatologiczna znajdzie zatrudnienie w: 
a) gabinetach dentystycznych,
b) gabinetach profilaktyki prozdrowotnej i pomocy przedlekarskiej w przedszkolach i szkołach.

5. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia 
Zajęcia odbywają się w następujących pomieszczeniach dydaktycznych:
a) pracowni higienistki stomatologicznej.